ככה זה עובד

מנקודה לנקודה בדרך להצלחה
מנקודה לנקודה ככה אנחנו עושים את זה
הבעיה

עזבו אתכם מהקלישאה שאומרת שאנחנו מוצפים במידע. המצב חמור מאין כמוהו. עם כניסת המכשירים ה”חכמים” לחיינו אנחנו כמעט ולא מפסיקים לקבל ולשלוח מידע. חלק לא מבוטל מהמידע הזה הוא מהותי ולכן באופן שיטתי אנו מפספסים אותו ומרגישים בחסרונו.

אז כשיותר מתמיד “ידע זה כוח” מדוע כל כך הרבה מאתנו מסתובבים בתחושה שמשהו חסר? גם כשהצלחנו לצבור את כל הידע שאנחנו צריכים, למדנו כל מה שצריך לדעת, הבנו אפילו מה צריך לעשות – עדיין אנחנו, לעיתים, מרגישים תקועים.

אז מה עושים?

הלקוחות שמגיעים אלי מתלוננים על סוגים שונים של בעיות:

  • הם לא תמיד יודעים מה הם רוצים
  • כשהם חושבים שהם יודעים מה הם רוצים, הם לא בטוחים
  • אלה מהם שבטוחים שיודעים מה הם רוצים – לא יודעים איך להגיע לשם
  • ואחרים, חושבים שאין להם שום סיכוי להשיג את מה שהם רוצים, בגלל שחסר להם משהו… לא תמיד ברור להם מה.
לא רק “מה” אלא בעיקר “איך” ו”מדוע

החל משנת 2008 אני חוקרת את הסוגיה הספציפית והקיומית הזו בדיוק. אני מלווה ומאמנת אנשים פרטיים, בעלי עסקים, יזמים קטנים וגדולים וגם ארגונים. לעיתים בפגישות פרטניות ולעיתים במסגרת של הרצאה או קבוצה.

המסקנה שאני מגיעה אליה בכל פעם מחדש היא, שהתשובה לפיתרון הבעיה טמונה ביכולות האישיות והמקצועיות שיש ברשותנו. אבל רגע, נלך נקודה אחת אחורה, קודם כל הפתרון הוא בכלל במציאת הדרך האישית של כל אחד ואחת לאתר ולבטא את היכולות האישיות הללו. הנקודה הבאה היא לכוון את היכולות הללו להשגת התוצאות.

הרים של מחקרים ונתונים סטטיסטיים על התנהלות נכונה בחיים האישיים, על הצלחה של עסקים וכיו”ב מציירים את התמונה הבאה: כאשר המטרה בהירה, המסלול שעובר בין כל הנקודות בדרך ברור והכוח והיכולת להתחיל לצעוד קיים – הצלחה תהיה נחלתנו.

אז איך עושים את זה?

עד כאן, הכול נשמע מאוד לוגי. כולנו יושבים עכשיו ומהנהנים מול הטקסט, יופי, ממש עזר לי עד כאן להבין ש”צריך לתכנן”, צריך “לעשות דרך”, אז מה עכשיו? איך מתחילים?

כשאנו עומדים מול “תוכנית העבודה” של החיים שלנו יש הרבה גישות שאנו יכולים לאמץ, אלא שבדרך כלל אנחנו פשוט זורמים, אין לנו תוכנית עבודה. אז אחרי שהבנו שצריכה להיות לנו אחת כזו (או לפחות קווי בסיס לדמותה) האתגר שלנו הוא להבין איך ניגשים לתכנון שלה, מה הגישות השונות שנבחר לקבל, מה הן נקודות המבט מהן נביט עליה. נשאל את עצמנו מה הנקודה הבאה אליה אנו רוצים להגיע ובפשטות מה צריך לעשות עכשיו כדי להתחיל לצעוד ובסוף גם להגיע.

החוכמה היא לבחור את מה שמתאים לנו ביותר ולעשות תהליך שיוביל אותנו מהנקודה שבה אנחנו נמצאים היום, לנקודה שאליה אנחנו רוצים להגיע. ובדרך כלל, יהיו עוד כמה נקודות בדרך.

השיטה מנקודה לנקודה – היא מתודולוגיית תכנון, עיבוד והטמעה המפשטת את התהליך כולו.

השיטה מורכבת מחמישה שלבים + אחד.

זוהי השיטה ממעוף הציפור. כמובן שכל שלב יכול לעיתים לקחת זמן. וזה בסדר גמור, מניסיוני, אנשים לומדים שההליכה בדרך היא זו שעושה את השינוי בתחושה ובמציאות כבר מהרגע הראשון.

שלב ראשון – נקודת מוצא – ישיבת תוכניות עבודה #1נקודת מוצא

לפני שיוצאים לדרך נבדוק איפה אנחנו נמצאים היום. נערוך מיפוי מדוקדק של המצב הנוכחי, של ההישגים שהשגנו, של הדרך שכבר נעשתה. נערוך גם אבחון אישי – למשל, מהו סגנון התקשורת שלנו, כיצד אנחנו מעבדים ומנתחים את המציאות ועוד.

בנקודת המוצא גם נגדיר את היעד שאליו רוצים להגיע בתהליך.

נקודת עצמה

שלב שני – נקודות עוצמה – העצמה, כי למה מה?!

מדהים לגלות, כי רוב האנשים מתקשים להגיד במה הם טובים, מה הם יודעים, מה הן החוזקות שלהם – לעיתים זה ממקום של צניעות, והרבה פעמים, זה משום שהמידע הזה לא נגיש להם באופן מיידי.

בשלב זה, נבנה ארגז כלים אישי – נזהה יכולות אישיות, מיומנויות מקצועיות, משאבים פנימיים וחיצוניים. נחזק עוצמות קיימות ונפתח יכולות חדשות שיוכלו לשרת אותנו בתהליך בדרך ליעד.

נקודות בדרך להצלחהשלב שלישי – סימון נקודות בדרך להצלחה – מהמופשט למוחשי

בשלב הזה נביט קדימה. נגדיר במדויק את היעד שאליו רוצים להגיע, נעצב את הדרך לשם, נגבש תוכנית פעולה אופרטיבית ונתיבים אפשריים להתקדמות.

נסמן את הנקודות שאנחנו רוצים וצריכים לעבור דרכן בדרך להצלחה. נוודא, שהדרך טובה ומתאימה לפחות כמו היעד שאליו אנחנו שואפים.

נקודה למחשבה שלב רביעי – נקודות למחשבה – מי שמאמין לא מפחד

יש אנשים, שאחרי שהם מבינים לאן פניהם מועדות ומה נדרש כדי להגיע לשם, פתאום לוקחים צעד אחורה ונבהלים. זה מצב כל כך טבעי כשעושים תהליך של שינוי. אלא שהבהלה הזו, יוצרת לפעמים הימענות ותקיעות.

בשלב זה, נזהה את המחסומים – אלו שקיימים ואלו שאולי עתידים להפריע לנו בדרך. נברר את המחשבות שמלוות אותנו, נבדוק את דפוסי הפעולה האוטומטיים.

ואחר כך, פשוט נפרק את המחסומים! ונייצר יכולות חדשות שיזיזו אותנו קדימה.

נקודת זינוק

שלב חמישי – נקודת זינוק – היכונו, רוץ!

ועכשיו, רגע לפני שיוצאים לדרך נאסוף את הכול – נבדוק מה היה לנו שם? מה למדנו? מה אנחנו כבר יודעים? נוודא שהדרך ברורה, ששום דבר לא נפל בין הכיסאות – שיש לנו כל מה שצריך בשביל להצליח.

בשלב זה, נעשה גם סימולציות, בדיקות “על יבש”, תיקונים ודיוקים, ונרגיש בטוחים.

נקודת הצלחה

שלב פלוס אחד – חיבור כל הנקודות לקו (ההצלחה) – על דרך המלך

צועדים בדרך אל היעד. מתנסים, מיישמים, פועלים, מצליחים, לפעמים מצליחים פחות, מתקנים, משפרים. מגיעים לנקודה, ועוד נקודה, ועוד נקודהצוברים נקודות בדרך להצלחה.

בשלב הזה, אני מלווה אתכם בתהליך של ה”חיים עצמם“, של ההצלחה בפעולה, של ההגעה ליעד. ואולי הגדרה של היעד הבא.