פיתוח עסקי ככה זה עובד

ככה זה עובד

מנקודה לנקודה – ככה אנחנו עושים את זה

הבעיה

אנחנו חיים בעידן שבו אנחנו מוצפים במידע, מחוברים למכשירים "החכמים" (שעושים אותנו לפעמים קצת יותר טיפשים), ומתקשים להבין מה חשוב ועל מה כדאי לוותר.

אז כשיותר מתמיד "ידע זה כוח" מדוע כל כך הרבה מאתנו מסתובבים בתחושה שמשהו חסר? גם כשהצלחנו לצבור את כל הידע שאנחנו צריכים, למדנו כל מה שצריך לדעת, הבנו אפילו מה צריך לעשות – עדיין אנחנו, לעיתים, מרגישים תקועים.

למה בעצם זה קורה?

הלקוחות שמגיעים אלי מתלוננים על סוגים שונים של בעיות:

  • הם לא תמיד יודעים מה הם רוצים
  • כשהם חושבים שהם יודעים מה הם רוצים, הם לא בטוחים
  • אלה מהם שבטוחים שיודעים מה הם רוצים – לא יודעים איך להגיע לשם
  • ואחרים, חושבים שאין להם שום סיכוי להשיג את מה שהם רוצים, בגלל שחסר להם משהו… לא תמיד ברור להם מה.

לא רק “מה” אלא בעיקר “איך” ו”מדוע”

אחרי אלפי שעות ליווי אישי ובקבוצות, המסקנה שאני מגיעה אליה בכל פעם מחדש היא, שהתשובה לפיתרון הבעיה טמונה ביכולות האישיות והמקצועיות שלנו.

אנחנו רוצים לזהות את היכולות האישיות שלנו ולהבין איך לבטא אותן בדרך הכי טובה להשגת המטרות שלנו.

הרים של מחקרים ונתונים סטטיסטיים על התנהלות נכונה בחיים האישיים, על הצלחה של עסקים ועל הצלחה בכלל, מציירים את התמונה הבאה: כאשר המטרה בהירה, המסלול שעובר בין כל הנקודות בדרך ברור והכוח והיכולת להתחיל לצעוד קיימים – הצלחה תהיה נחלתנו.

אז איך עושים את זה?

עד כאן, הכול נשמע מאוד לוגי. כולנו יושבים עכשיו ומהנהנים מול הטקסט, יופי, ממש עזר לי עד כאן להבין ש”צריך לתכנן”, צריך “לעשות דרך”, אז מה עכשיו? איך מתחילים?

כשאנו עומדים מול “תוכנית העבודה” של החיים שלנו יש הרבה גישות שאנחנו יכולים לאמץ, אלא שהרבה אנשים פשוט זורמים, אין להם שום תוכנית עבודה. 

הם לא מבינים איך ניגשים לתכנון שלה, מה הגישות השונות שכדאי לאמץ, מה הן נקודות המבט המומלצות. ומהי למעשה הנקודה הבאה ואיך מגיעים אליה בפשטות ואיך מתחילים…

החוכמה היא לבחור את מה שמתאים לנו ביותר ולעשות תהליך שיוביל אותנו מהנקודה שבה אנחנו נמצאים היום, לנקודה שאליה אנחנו רוצים להגיע. ובדרך כלל, יהיו עוד כמה נקודות בדרך.

הדרך שבה אני פועלת מנקודה לנקודה –  היא מתודולוגיית תכנון, עיבוד והטמעה שגיבשתי לאורך יותר מעשור, והדרך הזו מפשטת את התהליך כולו.

השיטה מורכבת מחמישה שלבים + אחד.

שלב ראשון

נקודת מוצא - איפה אני היום?

לפני שיוצאים לדרך נבדוק איפה אנחנו נמצאים היום. נערוך מיפוי מדוקדק של המצב הנוכחי, של ההישגים שהשגנו, של הדרך שכבר נעשתה. נערוך גם אבחון אישי – למשל, מהו סגנון התקשורת שלנו, כיצד אנחנו מעבדים ומנתחים את המציאות ועוד.

בנקודת המוצא גם נגדיר את היעד שאליו רוצים להגיע בתהליך.

נקודות עוצמה

שלב שני

נקודות עוצמה – העצמה, כי למה מה?!

מדהים לגלות, כי רוב האנשים מתקשים להגיד במה הם טובים, מה הם יודעים, מה הן החוזקות שלהם – לעיתים זה ממקום של צניעות, והרבה פעמים, זה משום שהמידע הזה לא נגיש להם באופן מיידי.

בשלב זה, נבנה ארגז כלים אישי – נזהה יכולות אישיות, מיומנויות מקצועיות, משאבים פנימיים וחיצוניים. נחזק עוצמות קיימות ונפתח יכולות חדשות שיוכלו לשרת אותנו בתהליך בדרך ליעד.

שלב שלישי

סימון נקודות בדרך להצלחה – מהמופשט למוחשי

בשלב הזה נביט קדימה. נגדיר במדויק את היעד שאליו רוצים להגיע, נעצב את הדרך לשם, נגבש תוכנית עבודה אופרטיבית ונתיבים אפשריים להתקדמות.

נסמן את הנקודות שאנחנו רוצים וצריכים לעבור דרכן בדרך להצלחה. נוודא, שהדרך טובה ומתאימה לפחות כמו היעד שאליו אנחנו שואפים.

שלב רביעי

נקודות למחשבה – מי שמאמין לא מפחד

יש אנשים, שאחרי שהם מבינים לאן פניהם מועדות ומה נדרש כדי להגיע לשם, פתאום לוקחים צעד אחורה ונבהלים. זה מצב כל כך טבעי כשעושים תהליך של שינוי. אלא שהבהלה הזו, יוצרת לפעמים הימענות ותקיעות.

בשלב זה, נזהה את המחסומים – אלו שקיימים ואלו שאולי עתידים להפריע לנו בדרך. נברר את המחשבות שמלוות אותנו, נבדוק את דפוסי הפעולה האוטומטיים.

ואחר כך, פשוט נפרק את המחסומים! ונייצר יכולות חדשות שיזיזו אותנו קדימה.

שלב חמישי

נקודת זינוק – היכונו, רוץ!

ועכשיו, רגע לפני שיוצאים לדרך נאסוף את הכול – נבדוק מה היה לנו שם? מה למדנו? מה אנחנו כבר יודעים? נוודא שהדרך ברורה, ששום דבר לא נפל בין הכיסאות – שיש לנו כל מה שצריך בשביל להצליח.

בשלב זה, נעשה גם סימולציות, בדיקות “על יבש”, תיקונים ודיוקים, ונרגיש בטוחים.

שלב פלוס אחד

חיבור כל הנקודות לקו (ההצלחה) – על דרך המלך

צועדים בדרך אל היעד. מתנסים, מיישמים, פועלים, מצליחים, לפעמים מצליחים פחות, מתקנים, משפרים. מגיעים לנקודה, ועוד נקודה, ועוד נקודה –  צוברים נקודות בדרך להצלחה.

בשלב הזה, אני מלווה אתכם בתהליך של ה"חיים עצמם" של ההצלחה בפעולה, של ההגעה ליעד. ואולי הגדרה של היעד הבא

יצירת קשר לפרטים נוספים

אם לא תירשמו איך תדעו?

טיפים, חידושים, מאמרי דיעה ושאר עדכונים

דילוג לתוכן